fbpx

A nyári nagy melegben mindenki vágyik a frissítő folyadékra, de jó tudni, hogy az üdítők, szénsavas italok, cukrozott gyümölcslevek a kellő mennyiségű vízivást nem tudják helyettesíteni. Az egészséges étrend egyik alapja a megfelelő folyadékbevitel, a szomjúság és a vele járó dehidratáció felelős lehet több megbetegedésért is.

Éltető elem
A szervezetünkben lévő víz fontos szerepet játszik az izmok felépítésében, az anyagcserében, a méregtelenítésben és az agyműködésben is. Az ízületi porcot 70 százalékban víz alkotja, ami így hozzájárul az ízület táplálásához és a teher eloszlatásához, így az ízületi fájdalmak megelőzéséhez is. Ahhoz, hogy az emésztés zavartalanul működjön, és ne alakuljanak ki különböző megbetegedések (például reflux vagy gyomorfekély) szintén szükség van megfelelő mennyiségű víz és alkáli, azaz lúgos kémhatású ásványi anyag (kálcium, magnézium) fogyasztására.

Emellett székrekedés esetén is érdemes elgondolkodni, elegendő volt-e a napi folyadékbevitel. A dehidratáltság hozzájárul a rossz vér- és nyirokkeringéshez, lassul az anyagcsere, valamint a szervezet a méreganyagokat a zsírsejtekben raktározza (egyenes út a cellulit kialakulásához, amely nem csupán esztétikai probléma!). Amennyiben fejfájást, fáradtságot tapasztalunk, enyhe dehidratációra gyanakodhatunk, hiszen a szervezetünk 1-2%-os vízvesztesége – a szomjúságérzeten túl – ezekben a tünetekben is megnyilvánulhat.

Mennyi ajánlott?
A vízszükséglet egyénenként változó –és sok tényezőtől függ, például a mozgástól, az étkezéstől, a környezeti feltételektől. Az ajánlások szerint napi 2-2,5 liter vízre van szüksége egy egészséges felnőttnek, ami körülbelül 8 pohár vizet jelent. Ha ásványvizet iszunk, érdemes megnézni a nátrium, kálium és magnézium tartalmát: lehetőleg olyat válasszunk, amelynél a kálium és magnézium mennyisége együttesen több, mint a nátriumé. Fontos tudni, hogy a szénsavas ásványvíz enyhén puffasztó hatása miatt teltségérzetet okoz, ezért abból általában kevesebbet iszunk, mint a mentes változatból.

Nyáron ideális folyadéknak számítanak még a különféle (cukormentes) teák, gyümölcsteák, akár hidegen is, valamint a gyógynövényteák, citrusfélékkel ízesített ásványvizek, 100%-os vagy frissen facsart, hígított gyümölcs- és zöldséglevek. Mindenképpen kerüljük a mesterséges adalékanyagokban gazdag, cukrozott italokat, cukros szénsavas üdítőket és gyümölcsleveket, a tejes és az alkoholos italokat. Különösen oda kell figyelni a gyermekek és az idősek folyadékpótlására!

Óvjuk az időseket!
Az idős emberek gyakran elfelejtenek inni, mivel nem érzik a szomjúságot. Pedig szervezetük eleve kevesebb vizet tartalmaz, mint a fiataloké. Ráadásul a folyadékveszteség miatt a belső szervek teljesítménye is jelentősen romlik. Ha a folyadékhiányos állapot tartósan fennáll, őket is a kiszáradás veszélye fenyegeti.

Együnk folyadékot!
Hamarosan érkezik a dinnyeszezon, így bátran pótolhatja a folyadékot görögdinnyével is, ami nagyon sok vizet tartalmaz. A nyersen készült levesek – mint a gazpacho vagy a hideg joghurtos uborkaleves – üdítően tápláló nyári ételek.

Figyeljünk a jelzésekre!
A testünk pontosan elárulja, hogy eleget iszunk-e. Ha ugyanis valaki ritkán (naponta 1-2 alkalommal) jár pisilni, a vizelete sötét színű, akkor valószínűleg nem iszik eleget. Ha azonban naponta 8-10 alkalommal is vécére megy, és a vizelete szinte színtelen, akkor a szervezete számára megfelelő mennyiségnél több folyadékot fogyaszt. Ez sem egészséges, mert esetleg túl sok ásványi anyaghoz jut, aminek a kiválasztása megterhelheti a veséket. Fontos tudni, hogy folyadékot nem csak a vesék munkája nyomán veszítünk, hanem majdnem egyliternyit izzadással, légzéssel és széklettel is.

forrás: www.gyogyhir.hu