Magyarországon körülbelül 1 millió ember szenved a migrén miatt, és az érintettek több mint fele nem fordul orvoshoz. Nem csak nekik, mindenkinek érdemes tudnia, mi váltja ki a migrénes roham kialakulását, és mivel lehet csökkenteni az erősségüket és a gyakoriságukat. A migrén az egyik legelterjedtebb idegrendszeri betegség a világon, úgy becsülik, 1 milliárd ember érintett. A Magyar Fejfájás Társaság adatai szerint Magyarországon körülbelül 1 millió migrénes van, és ennél is nagyobb azok száma, akik a visszatérő fejfájás egyéb formáiban szenvednek.
A betegeknek kevesebb mint 50 százaléka fordul orvoshoz. Mi minden érintettnek azt javasoljuk, forduljon szakemberhez, azzal azonban mindenkinek érdemes tisztában lennie, mivel előzheti meg újabb migrénes roham kialakulását.
Nézzük, milyen tényezők váltják ki a migrént! A lista sajnos hosszú, és egyénfüggő az is, ki mire érzékeny, de néhány pontra felhívjuk a figyelmet.
❶ A stressz
A hirtelen, drámai testi és lelki változások vagy a hosszabb ideig tartó stressz gyakran torkollik migrénbe. A stresszt sajnos nemigen tudjuk elkerülni, ezért fel kell vértezni magunkat olyan relaxációs és stresszoldó technikákkal, amikkel enyhíteni tudjuk a hatásait.
❷ Kellemetlen vagy furcsa szag
Egy friss kutatás szerint férfiak esetében a parfümök illata volt a migrén második leggyakoribb kiváltó oka. Egy furcsa szag a kezdődő fejfájást is súlyosbíthatja. A legirritálóbbak közé tartozik a cigarettafüst, a tisztítószerek, az ételek és az illatszerek szaga.
❸ Túl fényes világítás
A villódzó fény rohamot okozhat, és az sem tesz jót, a valaki órákon át bámulja a számítógép képernyőjét. Az tovább súlyosbítja a problémát, ha valaki nem aludt vagy nem ivott elég folyadékot. Befolyásolni lényegében csak az utolsó két tényezőt tudjuk, azt azonban ne mulasszuk el!
❹ Alkohol
A szeszes italok fogyasztásával korábban is kapcsolatba hozták már a migrént, egy brazil kutatás például az esetek egyharmadáért teszi felelőssé. Aki hajlamos a betegségre, annak az alkohol mérsékelt fogyasztása javasolt, ha pedig valamelyik ital kiváltott már rohamot a múltban, azt kerülje el.
❺ Koffein
Nehéz a kérdés, hiszen az, hogy ki hogyan reagál a koffeinre, attól is függ, hogy rendszerint mennyi kávét fogyaszt. Azt sokan tapasztalatból tudják, hogy ha rendszeresen sok kávét fogyasztanak, de valamilyen okból nem jutnak hozzá, akkor szinte biztosan számíthatnak a fejfájásra. Egyéb esetekben a legjobb mindenkinek kitapasztalnia saját magán, mi az a mennyiség, ami nem okoz tüneteket.
❻ Kialvatlanság, extrém fáradtság
Kutatások szerint azoknál a legnagyobb a migrén kialakulásának az esélye, akik napi hat óránál kevesebbet alszanak – erre a határra érdemes odafigyelni. Ha a fáradtság akkor sem múlik, amikor már lepihent, sajnos szinte biztos a migrén bekövetkezése. Ismét a stresszkezelő technikák fontosságára hívjuk fel a figyelmet: érdemes ilyenkor is bevetni őket.
❼ Fizikai aktivitás
A páciensek 38 százaléka számolt be arról, hogy fizikai aktivitás – úszás, futás, tenisz, súlyemelés – közben érte a roham. Az ő esetükben az lehet a jó tanács, hogy válasszanak alacsony intenzitású mozgásformákat.
❽ Időjárás-változás
A migrént korábban is összekapcsolták az extrém időjárással, a hőséggel vagy a szélsőséges hideggel, sőt a légnyomás változásával is. Tanulmányok szólnak olyan nőkről, akiknél a villámlás és a mennydörgés váltott ki rohamot. Orvosok azt javasolják, hogy az érintettek már jóval a változás bekövetkezte előtt vegyenek be gyógyszert.
Van egy jó hírünk is a migrénben szenvedő nőknek: egy 2019-es kutatás szerint a migrén védelmet jelenthet a 2-es típusú cukorbetegség ellen.
A Harvard Egyetem portálján közölt cikk szerint 75 ezer nőt figyeltek tíz éven keresztül, és az derült ki, hogy 20-30 százalékkal kevesebben szenvednek a 2-es típusú diabéteszben azok közül, akik migrénnel élnek. Ráadásul amikor a migrén enyhült, a cukorbetegség ismét gyakrabban fordult elő, ami arra utal, hogy nem véletlen egybeesésről van szó. Az összefüggés oka egyelőre ismeretlen.
forrás: www.gyogyhir.hu