fbpx

A kullancs eltávolítása kellemetlen folyamat, de valójában erről sokkal többről van szó. A fertőzött példányok olyan veszélyes betegségeket hordozhatnak és adhatnak át kutyájának, mint például a Lyme-kór. Mint minden parazitánál, a kullancsfertőzést is jobb megelőzni, mint kezelni. Fogadja meg az alábbi tanácsokat a kullancsfertőzés megelőzése érdekében, hogy megóvhassa kutyáját a parazita által terjesztett betegségektől!

Mik azok a kullancsok?
A kullancsok nyolclábú paraziták, amelyek a háziállat bőrébe kapaszkodva táplálkoznak a véréből.
Gyakran füves, erdős környezetben ólálkodnak, egy hosszú fűszálon kapaszkodva két elülső lábukkal – „lesben állva” várják következő áldozatukat. A kullancsok addig várakoznak így, amíg egy állat (vagy ember!) el nem sétál mellettük, és át nem tudnak kapaszkodni. Ha kényelmesen elhelyezkednek, akkor támadnak, és a gazdatesten élhetnek akár napokon keresztül.

Miért jelenthetnek veszélyt a kullancsok a kutyákra?
A kullancs csípése irritációt okozhat, különösképpen az arra allergiás állatoknál.

Mivel vérszívók, egyes esetekben egy komoly kullancsfertőzés vérszegénységet is okozhat – amely letargiához vezethet, és akár vértranszfúzió is szükségessé válhat.

Ami még rosszabb, a fertőzött kullancsok veszélyes betegségeket hordozhatnak. A kullancsok számos fajtája veszélyezteti a kutyákat, de a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) – a leggyakoribb fajta az országban – hordozhatja és továbbíthatja a Lyme-kórt. Ez a bakteriális betegség az immunrendszert és az ízületeket támadja, komoly kockázatot jelentve a kutya és az ember egészségére.

A babézia egy másik, az országban előforduló kullancsok által terjesztett betegség, amely, bár viszonylag ritka, de kutyák és nagyon ritkán emberek is megfertőződhetnek vele. A kutyákat veszélyeztető törzs, a Babesia canis akár halálos is lehet.

Hogyan óvhatja meg leginkább kutyáját a kullancsoktól?
A jó hír, hogy viszonylag könnyen megelőzheti a paraziták támadását.

1. Kerülje a magas fűvel borított területeket

A kullancsok szeretnek rejtőzködni, ezért a talaj közelében élnek hosszabb fűszálakon vagy lehullott leveleken. Amikor kullancsszezonban (általánosan a melegebb hónapok alatt, márciustól szeptemberig) sétálni viszi kutyáját, próbálja meg elkerülni vagy csökkenteni a hosszú fűszálakkal borított területek érintését, különösen olyan helyeken, ahol szarvasok vagy őzek fordulhatnak elő.

Javasolt az ösvény közepén sétálni, és kerülni a növényzetet a széleken, valamint a benyúló hosszú szálakat, ahol a kullancsok előszeretettel várakoznak a következő áldozatukra.

A kullancsok ugyanakkor sokféle környezetben életben maradnak, így fontos az állandó éberség. A fejletlen kullancsoknak (úgynevezett nimfa állapotúaknak) például nedvességre van szükségük a túléléshez, ezért az árnyékos helyeket kedvelik. Ez azt jelenti, hogy bár a kullancsokat gyakran a hosszú fűszálakhoz társítjuk, kutyája akár a parkban vagy otthon a kertben is összeszedheti őket.

2. Ne feledje a védekezést a séták alkalmával
Ha kullancsveszélyes területeken sétálnak, öltözzön ennek megfelelően, hogy ne legyen esélyük a kullancsoknak megfertőzni Önt, mert ezzel az otthonát és kutyáját is veszélybe sodorja.

Fedje a bőrét, hogy megelőzze a kullancsok csípéseit. Mindig viseljen hosszú nadrágot, és tűrje be a zoknijába, hogy védve legyen a bokája. Rendszeresen vizsgálja át magát séta után.

3. Vizsgálja meg a kutyát
A közös séta után hazaérve javasolt alaposan átvizsgálni a kutyát, nem szedett-e össze kullancsokat az út során.

Legyen alapos: nézze meg a lábait a mancsoktól kezdve, azután vizsgálja át a testét is tetőtől talpig, és ne feledkezzen meg az ágyékáról sem. Legyen különös tekintettel a fejére, fülére, lábaira és az alsó testtájakra, a kullancsok ugyanis gyakran kapaszkodnak meg ezeken a területeken. A kullancsok felfedezéséhez a növekedési irányával ellenkezően és megegyezően is válassza szét a szőrt.

Ha kis dudort érez, az lehet akár kullancs is, ezért bizonyosodjon meg róla alaposan anélkül, hogy kézzel hozzáérne.

Tudjon meg többet arról, hogyan veheti észre a kullancsot kutyájában

4. Tartsa rendben füves kertjét
A hosszú fű és a szerves hulladék remek rejtőzködőhely a bolhák és kullancsok számára. Hogy megbizonyosodjon kutyája biztonságáról, rendszeresen nyírja a füvet, és szedje össze a lehullott leveleket, így csökkentheti a parazitaveszélyt.

5. Válassza a megfelelő kezelést
A kullancs elleni kezelések számos típusa elérhető, például rácseppentő oldatok, tabletták vagy nyakörvek formájában.

Egyes kezelések elpusztítják a kullancsokat, míg más, riasztó és elpusztító kezelésekkel megelőzheti a kullancsfertőzést. A termékek eltérő módon működnek, így javasolt egyeztetnie állatorvosával, hogy mely kezelés a megfelelő Önnek és kutyájának.

Egyes termékek, mint például a szájon át alkalmazható módszerek (tabletták) a véráramba kerülve aktiválódnak, így akkor pusztítják el a kullancsot, amikor elkezdte szívni az állat vérét, kitéve az állatot a betegségek veszélyének. Találunk helyileg ható készítményeket (amelyeket közvetlenül a bőrön kell alkalmazni), ezek szintén a véráramba kerülve fejtik ki hatásukat, vagy a bőr felszínén szétterülve aktiválódnak. A helyileg alkalmazható módszerek között akad olyan is, amely repellens (táplálkozás ellenes) hatással rendelkezik, vagyis a parazitának nem szükséges megcsípnie az állatot ahhoz, hogy a szer kifejtse a hatását, és elpusztítsa a kullancsot. A repellens készítmények előnye nemcsak a csípés megelőzése, hanem a csípés által terjesztett betegségek elkerülése.

A Foresto bolha és kullancs elleni nyakörvvel védekezhet a bolhák és kullancsok ellen anélkül, hogy a parazitáknak meg kellene csípniük kutyáját.* A Foresto a leghosszabb hatóidejű készítmény a piacon, amely akár nyolc hónapon keresztül fejti ki hatását.

A kezelés megkezdése előtt mindig ellenőrizze a termék lejárati idejét, ha előtte hosszabb ideig a szekrényben tárolta. A lejárati határidő után a nyakörvek veszíthetnek a hatékonyságukból. Javasolt az állatorvosával egyeztetnie, hogy melyik terméket ajánlja a legjobb eredmény érdekében.

Bármely kullancsmegelőző kezelést is választja, a hosszú távú védekezés érdekében fontos a rendszeres ismétlés és a használati utasítás szerinti alkalmazás.

Mi a teendő, ha kullancsot talál kutyájában?
Ha kullancsot talál kedvencében, azt azonnal el kell távolítani, hogy lecsökkentse a parazita által hordozott betegségekkel való fertőzés esélyét. Fontos ismernie a kullancs kiszedésének megfelelő módját ahhoz, hogy meg tudja előzni a kutyájára veszélyes betegségek terjedését.

A kullancscsipesz egyszerű, drogériákban beszerezhető eszköz. Kövesse az utasításokat a kullancs gyors kiszedéséhez. A normál csipeszekkel ellentétben a kullancscsipesz segítségével kevésbé valószínű, hogy a kullancs erős szájszerve beszakad az állat bőrébe, amely még az után is fertőzésveszélyes, hogy a kullancs testét eltávolították.

Ha kullancsot vett észre kedvencében, használja útmutatónkat a kullancs azonnali eltávolításához és elpusztításához.

Mindig konzultáljon állatorvosával, ha gondja adódik a kullancs kiszedésével kapcsolatban.

* Az adatok a hatásmechanizmusra vonatkoznak, ezért ez nem jelenti azt, hogy a paraziták teljesen képtelenné válnának a vérszívásra. Teljes mértékben nem garantálható, hogy a kezelés után egyetlen kullancs sem tud majd megkapaszkodni az állat bőrében, ezért kedvezőtlen körülmények között előfordulhat, hogy kedvence elkap egy kullancsok által terjesztett betegséget.