fbpx

Amikor az embernek fáj a lába, akkor – természetesen ugyanúgy, mint minden fájdalomnál – az első dolga az, hogy megszüntesse. Utólag azonban sokan elgondolkodnak: vajon csak a visszereik fájtak, esetleg valami komolyabb dologról van szó? Hiszen a trombózis lehetősége is fennáll, de honnan lehet tudni, hogy melyikről van szó, egyáltalán, összekeverhető a két fájdalom? Erre adja meg a választ dr. Nyiredy Géza főorvos, a Trombózisközpont érsebésze.

Visszér fájdalom

„A visszértágulatok elég változatos panaszokat okozhatnak. Ezek leginkább az estére, vagy sok állás után jelentkező alsóvégtagi panaszok: feszülő érzés, a végtagot a beteg nehéznek érzi, mintha ólomsúlyokat helyeznének rá, be is dagadhat, főleg a boka, lábszár területén. Éjszaka, hajnalban pedig gyakran jelentkezhet lábszár görcs, amire a beteg felriad. Ezek a panaszok a végtag felpolcolására csökkennek, vagy akár meg is szűnnek, reggelre a végtag duzzanata is elmúlik.”

Gyulladt visszér

A trombózis és a visszeres fájdalom között egyfajta átmenetet jelenthet a gyulladt visszerek okozta érzés. Ez erősebb, mint ez előbb említett, ám nem annyira, mintha elzáródásról lenne szó.

”A visszeres fájdalomnál komolyabb panaszt okoz a felületes vénák gyulladása: amikor a bőr a gyulladt visszér felett piros, meleg, fájdalmas, még a ruha súlya, érintése is fájdalmat okozhat. Ezek a gyulladás megszűntéig – ami több hét is lehet- fenn állnak.” – mondja dr. Nyiredy Géza főorvos, a trombózisközpont érsebésze.

A mélyvénás trombózis sokkal erősebb fájdalommal jár

A mélyvénás trombózis jelentette kín annyira erős, hogy nem lehet összekeverni más, a lábat érintő fájdalommal.

”Mélyvénás – a végtag keringését 95%-ban ellátó, izmok között futó visszerek – trombózisa – vagyis véralvadék miatti elzáródása – ennél sokkal hevesebb tüneteket okoz. A trombózis helyétől függően a lábszár, vagy akár ez egész alsóvégtag, csípőtől lefelé, hirtelen bedagad, a vádliban erős, feszítő fájdalom jelentkezik. A betegek úgy írják le a fájdalmat, „mintha szét akarna robbanni”. Ez a végtag felpolcolására csak minimálisan, vagy egyáltalán nem  csökken, és sürgősen orvosi ellátást igényel, mivel az alsóvégtagi panaszok mellett a leszakadó vérrögök keringésbe való jutása miatt tüdőembólia is fenyegethet, mely akár halállal is végződhet.

Tehát a mélyvénás trombózis tünetei általában nem keverhetők össze a krónikus vénás elégtelenség tüneteivel, de mindkettő esetén javasolt szakorvos felkeresése a diagnózis és a kezelés felállítására.”

forrás: www.tromboziskozpont.hu