fbpx

Nemcsak a felnőtteket érinti kellemetlenül a szénanátha, hanem a kisebbeket is, akiknél még iskolai teljesítménycsökkenés is megfigyelhető az allergiás időszakokban.

Egy amerikai felmérés szerint az allergiás gyermekek 29 százaléka alvási gondokkal küzd, a szülők szerint pedig érezhető az iskolai teljesítményromlás is az allergiaszezon beköszöntével.
Az allergiás nátha bármely életkorban előfordulhat, gyermekeknél pedig leggyakrabban az óvodai évek végén vagy iskoláskorban jelentkezik.

Gyógyszeres terápiával azonban a tünetek megelőzhetők, enyhíthetők, sőt megszüntethetők már kisiskolás kortól, ami azért is különösen fontos, mert az allergiás orrfolyás nemcsak nappal okoz kellemetlen panaszokat, hanem éjjel is megzavarhatja a kicsik nyugodt alvását. Az emiatti kialvatlanság, fáradékonyság és ingerültség a gyermek iskolai teljesítményét is nagyban ronthatja.

A gyógyszeres kezelés mihamarabbi megkezdése nemcsak azért sürgető, mert a szteroidos készítmények csak lassan fejtik ki hatásukat, hanem azért is, hogy már az allergiaszezon beköszönte előtt minimalizálni lehessen az esetlegesen elhúzódó iskolai hiányzásokat is.

Azokat a készítményeket érdemes preferálni, amik kiszerelésükkel is segítik a könnyebb adagolást: ilyenek például a szteroidos orrspray-k, amelyek a kellemetlen orrfolyással együtt a szénanátha többi tünetét is enyhítik, és akár hosszabb ideig is kíméletesen alkalmazhatók – még gyermeknél is.

Fontos, hogy a szülők minden esetben alaposan tájékozódjanak a felírt gyógyszerről, annak hatásmechanizmusáról, a gyógyszerbevitel helyes technikájáról, és ez utóbbira tanítsák meg gyermeküket is.Allergia az iskolában
Jó, ha a gyermek iskolájában a tanárok is tisztában vannak a kisdiák panaszaival, különös tekintettel az osztályfőnökre és a tornatanárra. A szénanáthával küzdő gyermekre például a nagy tavaszi és őszi pollencsúcs idején tartott testnevelési órákon, kirándulásokon jobban oda kell figyelni.

Az otthon betartandó szabályok (nedves helyiségek kerülése, allergének kiiktatása stb.) az iskolai tartózkodás alatt is érvényesek, a gyermek osztálytársait pedig ugyancsak tájékoztatni kell a betegségről. A tanároknak írásba foglalva érdemes átadni a teendők listáját arra az esetre, ha a gyerek az iskolában lenne rosszul.

forrás: http://hazipatika.com