fbpx

A nyári időszakban sokaknak különösen érzékeny a talpa, könnyen bereped a sarkán a bőr. Meg lehet-e előzni vagy szükségszerű velejárója a nyárnak?

Feltehetőleg inkább a nők érintettek, hiszen náluk jobban eltérnek a téli és nyári időszak cipőhordási szokásai. Elsősorban a száraz bőrkeményedések hajlamosak arra, hogy megrepedjenek.

Mitől keletkeznek a bőrkeményedések?

Dr. Vass Ilona bőrgyógyász szakorvos kérdésünkre elmondta, hogy bizony elsősorban hajlam kérdése, hogy kinek a lábát akarja feltartóztathatatlanul elcsúfítani ez a kellemetlenség. Többnyire lehet sejteni, hogyha a szülőknek is volt ilyen problémája, akkor a gyerekeknek is több gondot kell majd fordítani a láb bőrének ápolására.

Fokozott szarusodás észlelhető elsősorban azokon a helyeken, ahol a bőr nagyobb mechanikai igénybevételnek van kitéve, pl., ahol a cipő nyom. Ugyanígy, ha a lábnak statikai problémái vannak, csontkinövés, bütyök vagy lúdtalp, akkor a terhelés nem az egészséges egyenletességgel oszlik meg a talpon, ami szintén hozzájárul a rosszabb vérellátottságú, szarusodásra hajlamosabb bőrfelületek elkülönüléséhez.

Vannak, akiknek már húszas éveik végén jelentkeznek az első bőrkeményedések, aztán később, a korral kisebb-nagyobb mértékben mindenkinél jelentkezhet. A talp zsírpárnája ugyanis az évek folyamán egyre inkább fogy. Ezzel magyarázható, hogy miért válik fájóssá a talp a korábban még kényelmes cipőkben is. Az ízületek alól eltűnő párnácskákat a láb a maga módján vastagabb bőrrel igyekszik pótolni.

A párnázott, puha talpú cipő nemcsak a bőrkeményedések kialakulását akadályozza meg, mindenféle sérüléstől, mikrorepedésektől, vízhólyagoktól is védi az érzékeny lábat.

sarok2Ami a láb körül van: lábbeli?

Természetesen a bőrkeményedések kialakulásában közrejátszik az is, milyen cipőt hordunk. Az érzékeny bőrűek cipője legyen különösen puha bőrből készült, párnázott talpú. Még alapvetőbb követelmény, hogy sehol se nyomjon. A betétes cipő csak akkor jó, ha teljesen a talphoz van szabva.

Nincs két egyforma talp, nem véletlen tehát, hogy vannak olyan kaptafaformák, amelyek termékei bizonyos lábaknál teljesen hordhatatlannak bizonyulnak, némelyek elviselhetők. Tény azonban, hogy a ma kapható magasított vagy magas sarkú cipők nagy többségének talpa jobban hasonlít egy csúszdához, mint egészséges boltozatú, mestercipész kaptafáján készült, rendes cipőhöz.

A sarok berepedését a puhaság, párnázottság mellett befolyásolja a cipőtalp szélének formája is. Kevésbé valószínű, hogy a bőrkeményedés valóban be is reped, ha olyan cipőt hordunk, aminek a talpa a sarok alatti részen nem sík, hanem inkább vályúszerű, mint a biocipők és -papucsok esetében.

A sarkat teljesen szabadon hagyó, pántos szandálokba biztosan nem izzad bele a láb, viszont könnyebben kiszárad, amit csak tetéz az a por és piszok, ami így akadálytalanul tapad rá a sarokra, tovább szárít, ezért aztán nagyon sokaknál elkerülhetetlen, hogy véresre repedjen a bőr.

Megelőzés és kezelés

Nyilván az eddig elmondottakból következik néhány megelőző óvintézkedés, amelyeket saját tapasztalatokkal is ki lehet egészíteni.

  • Ha csak lehet, pl. otthon, hordjunk pamutzoknit, utcán esetleg harisnyát, titokzoknit.
  • A berepedésre hajlamos lábra ne húzzunk több nap egymásután lapos talpú, nyitott szandált, papucsot, váltogassuk zárt sarokrészű cipővel, félig zárt szandállal.
  • A lábat rendszeresen ki kell áztatni samponos vízben és leszedni róla a bőrkeményedéseket habkővel vagy reszelővel.
  • Fürdés, lábmosás után legalább testápolóval be kell kenni a lábat. Még jobb a speciális lábápolók használata, amelyek jobban puhítják a bőrt. Vannak szaruoldó komponenst tartalmazó készítmények is.
  • Fürdés és ápolókrémes bekenés után 1-2 órára célszerű zoknit húzni, hogy a hatóanyagok jól beszívódhassanak.
  • A már berepedt részekre fertőtlenítő és hámosító krémeket érdemes kenni.
  • Azoknál, akiknél a bőrkeményedéseknek legalább egy része statikai problémákra is visszavezethető, érdemes azokat korrigálni.
  • Hordjunk lehetőleg kívül-belül bőrből készült cipőket, amik optimálisabban szellőznek a műbőr- és műanyagcipőknél.
  • A szakember által végzett talpmasszázs fokozza a vérkeringést és gátolja a vastag szaruréteg képződését. Ugyanilyen jótékony hatása van a testmozgásnak, az alkalmas futócipőben végzett futásnak, gyaloglásnak is.
  • Krónikus esetben nem szégyen felkeresni a problémával a bőrgyógyászt, aki olyan patikában készített, speciális krémeket is fel tud írni, amelyek drogériákban nem kaphatók. Megelőzik a fertőzést – és egyáltalán a bőr berepedését -, segítik a sebgyógyulást.

Végül: bármennyire divatos és kecses, és – még ha tömegek próbálkoznak is vele az utcán -, a lábujjak között rögzített pántú papucsokat valójában nagyon kevesen tudják huzamosabb ideig viselni.

Az ilyen lábravaló egy-egy vízhólyagnál nagyobb bajt is tud okozni, mivel a lábujjak között kialakuló sebek könnyen elfertőződhetnek nehezen gyógyuló orbáncot okozó baktériumokkal. Az efféle fertőzések a lábujjak közötti repedések, sebek körül gyakoribbak, mint a saroktájékon.

Mindenkinek csak azt tanácsolhatjuk, hogy éljen óvatosan és józanul a divattal! A látszat általában csal!

forrás: www.hazipatika.com