fbpx

Okostányér néven új hazai táplálkozási ajánlást ad ki a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ). Az egészséges felnőtt lakosságnak szánt útmutató a legfrissebb tudományos eredményeket figyelembe véve határozza meg, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozáshoz naponta milyen élelmiszertípusoknak, milyen arányban kellene a tányérunkra kerülnie.

Az “az vagy, amit megeszel” elvvel nehéz vitába szállni, hiszen a helyes táplálkozás szerepe a testtömeg karbantartásban és az egészségmegőrzésben köztudott és bizonyított. Bár mindenki szeretne egészségesen táplálkozni, gyakran hiányzik a kellő ismeret ahhoz, hogy étrendünket megfelelően tudjuk összeállítani annak tudatában, hogy miből mennyit kellene fogyasztanunk.

Ezért fogalmazott meg az MDOSZ közérthető formában, tányért idéző kördiagramon ábrázolt új táplálkozási ajánlást kifejezetten az egészséges, felnőtt lakosság számára. A most kialakított javaslat az 1987-ben kidolgozott táplálkozási ajánlás 12 pontját váltja fel, és a legfrissebb nemzetközi tudományos eredmények és jogszabályok mellett a hazai táplálkozási szokásokat és ízlést is figyelembe veszi. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége az Okostányért a Magyar Tudományos Akadémia Élelmiszertudományi Tudományos Bizottsága ajánlásával teszi közzé.

Az Okostányér újdonságai

Tápanyagalapú helyett élelmiszeralapú ajánlás A nagyközönség számára nehezebben befogadható, korábbi tápanyagalapú ajánlás helyett élelmiszercsoportokat ad meg, hiszen a köznapi életben sem fehérjét, zsírt vagy szénhidrátot fogyasztunk, hanem ezek értékes forrásait, például húst, tejet, kenyeret, zöldséget, gyümölcsöt.

Tányér lett az új ábrázolási forma Szintén a közérthetőséget és a praktikusabb használatot célozza, hogy az eddigi piramis- vagy házalak helyett az étkezéshez egyértelműen kapcsolható tányérformában jeleníti meg az egyes élelmiszertípusok egymáshoz viszonyított helyes arányát. Így a remélhetően rögzült arányok sokkal könnyebben lesznek betarthatóak a való életben is.

 

Táplálkozási tippek és az egészséges adagméret bemutatása Az ajánlásban ezért helyet kaptak olyan közérthetően megfogalmazott és könnyen követhető tanácsok is, mint hogy naponta legalább egyszer fogyasszunk teljes értékű vagy teljes kiőrlésű gabonából készült terméket, négyszer együnk zöldséget vagy gyümölcsöt és legalább egyszer nyersen. Mindennap fogyasszunk tejet és tejterméket, ez utóbbiból viszont válasszunk zsírszegényet, amelyben kevesebb a telített zsír, de sok a kalcium és egyéb fontos tápanyag. Az ajánlás azt javasolja, igazodva a hazai szokásokhoz, hogy hetente legalább egyszer fogyasszunk halat, ugyanakkor a belsőségek (például a máj) fogyasztását korlátozzuk heti egy alkalomra. A legfontosabb élelmiszerek esetében az adagokra, illetve az adagok egyenértékére is információt ad. 

Só, zsiradék, cukor Az új ajánlás felhívja a figyelmet a bevitt só, zsiradék és cukor mennyiségének csökkentésére is, amelyhez szintén praktikus táplálkozási tippeket ad. 

A folyadékbevitel fontossága Az ajánlásban szerepel a napi folyadékbevitel mennyisége is, amelynek elfogyasztásához is könnyen követhető javaslatot kínál.

Fizikai aktivitás Végül az összeállításban megjelenik az energiaegyensúly megvalósítását, vagyis a táplálékkal bevitt energiamennyiség felhasználását elősegítő testmozgás fontossága, és az erre vonatkozó legalapvetőbb ajánlás is.

A hazai dietetikusokat és táplálkozástudományi szakembereket összefogó szakmai szervezet aktuális ajánlása, amely a szövetség honlapján elérhető, a későbbiekben az értelmezést és a gyakorlati megvalósítást tovább segítő háttéranyagokkal és receptúrával fog bővülni.

forrás: https://www.hazipatika.com