fbpx
Kamilla, orvosi székfű
Matricaria recutita
„A legismertebb és legnépszerűbb gyógynövényünk”

A kamilla a fészkesvirágzatúak családjába tartozik, az ország minden táján, sőt, gyakorlatilag a világ minden táján megtalálható. Gyógyászati célokra nemesített fajtáit használják. Tulajdonképpen elég igénytelen virág, így nem csak telepítve, hanem vadon is rengeteg kamillamezőt lehet találni. Nagyjából 20-40 centiméter magas. A kamillát az alábbi neveken ismerjük: orvosi székfű, bubulyka, katóka, pipiske, anyafű, szentivánpipitér, szüzekanyja, anyaméhfű, teafű, piperefű.

Mire jó a kamilla?

A kamillavirág az egyik legismertebb gyógynövény. Külsőleg és belsőleg is alkalmazzák, hiszen gyógyhatása igen sokrétű.

Legáltalánosabb felhasználási területei:

  • A virágzat 0,4-1 százaléka illóolajat tartalmaz. A tiszta olaj színe kék. Illóolaj tartalmát leginkább görcsoldásra, gyulladásgátlásra és fertőtlenítésre használják.
  • Leforrázva jó eredménnyel alkalmazható a gyomor-, és bélpanaszok enyhítésére, nyálkahártya gyulladás, valamint fekélyek gyógyítására.
  • A tea fogyasztása enyhíti a gyomor- és bélpanaszokat, szélhajtó és emésztésserkentő hatású is.
  • Inhalálva köhögés csillapító, segíti a tüdő és a légutak tisztítását és fertőtlenít.
  • Gargalizálva, vagy szájöblögetéssel megszüntethető vele a fogíny, a száj és a torok gyulladása.
  • Külsőleg mindenféle bőrbetegségre, aknéra, pattanásokra, tályogokra, körömápolásra, valamint sebgyógyításra is alkalmazható.
  • Langyosan hajra öntve és bedörzsölve szőkítő hatású.
  • Fülbe cseppentve megszűnteti a füldugulást.
  • Nőgyógyászati, menstruációs illetve vajúdási fájdalmakra is kiválóan használható.
  • Fürdőként, öblítésre, hüvelytisztításra, gyulladáscsökkentésre és belső fertőtlenítésre is jó.
  • A kamillateát a kisgyermekek is nyugodtan fogyaszthatják. A fogzó baba állkapcsát kamillaolajjal dörzsöljük be ott, ahol szükséges.

Hogyan használjuk?

Tea: Forrázzunk le egy csésze vízzel 1-2 evőkanál szárított kamillavirágzatot. Hagyjuk állni nagyjából 15 percig, majd szűrjük le. Napi adag: 3-4 csésze.

Gőzölés (inhalálás): Tegyünk 3 evőkanál virágzatot egy lapos edénybe, forrázzuk le, és hajoljunk fölé. Fejünket törölközővel fedjük be, és kb. 10 percet inhaláljunk. Vírusos légúti fertőzések esetén naponta kétszer ajánlatos gőzölni.

Olaj: Morzsoljunk szét maréknyi kamillavirágzatot, keverjük össze 150 ml szójaolajjal, zárjuk le légmentesen üvegbe, és tegyük napos helyre. Naponta rázzuk fel, és ha sötétre színeződik az olaj, szűrjük át vászonruhán. A virágzatokat alaposan nyomkodjuk ki. Töltsük bele újra egy légmentesen zárható üvegbe.

Gargarizálás: 2-3 evőkanállal adjunk egy deci vízhez, naponta többször használjuk öblögetéshez.

Fürdők: Lehet belőle kéz-, láb-, vagy ülőfürdőt készíteni. Két maréknyi virágzatot tegyünk a fürdővízbe.

Borogatás: Tedd a kamillát egy mullkendőbe, és forrázzuk le. A kamillás kendőt körülbelül 5 percig tartsuk a gyulladt bőrfelületen.

Jó tudni!

Az arra érzékenyeknél még a kamilla is allergiás tüneteket válthat ki. A szeszkviterpén-tartalom miatt előfordul, hogy a kamilla virágzatából készült szerek használata allergiás bőrreakciót vált ki. Ilyenkor nem szabad tovább alkalmazni a növényt. Különösen vonatkozik ez szemgyulladások kezelésére. Ha kisgyermekek inhalálnak, fokozottan figyeljünk az égési sérülések elkerülésére.


Csipkebogyó (gyepűrózsa)
Cynosbati pseudofructus (Rosa canina L.)
“C-vitamin tartalma tízszer nagyobb a citroménál”

842_csipkebogyo

Cserjés növény, mely megtalálható erdőszéleken, hegyvidékek lejtőin, domboldalakon, legelőkön.. A csipkebogyó a vadrózsa áltermése. A csipkebogyóbokor a rózsafélék családjába tartozik, nálunk is honos, ráadásul igen elterjedt a különféle cserjésekben. Nem kimondottan igényes növény: száraz, kötött és meszes talajon is megél, mindennemű gondozás nélkül, a napfényt azonban kedveli.Népies nevei: csipkerózsa, gyepűrózsa, vadrózsa, bicskefa, ebrózsa termése: csipkebogyó, csipke, csitkenye, hecsedli

Mire jó a csipkebogyó?

Legyengült immunrendszer

A csipkebogyó C-vitamin-tartalma miatt erősíti a vérerek falát, ennek köszönhetően pedig szilárdítja a kötőszöveteket. Továbbá kimondottan szerencsés, ha a téli, influenzás időszakban több csipkebogyó alapanyagú terméket fogyasztasz, mert a benne található C-vitamin fokozza a szervezet természetes védekezőképességét, segít megelőzni a betegségeket, valamint legyűrni a különféle fertőzéseket.

Ízületi betegségek

A Kaliforniai Egyetem munkatársainak kutatási eredményei alapján kiderült, hogy a csipkebogyó képes csillapítani az ízületi betegségek – különösen a porckopás – kínzó tüneteit is. A vizsgálatok eredményei szerint a csipkebogyópor háromhavi szedésének következtében az ízületi fájdalmak jelentősen csökkentek a vizsgált betegeknél.

Mindez a növény flavonoid- és vitamintartalmának köszönhető. A kutatás végeztével a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a csipkebogyó hatékonyabban csillapítja az ízületi betegségekből adódó fájdalmakat, mint a paracetamol-tartalmú szintetikus készítmények, ráadásul használata semmilyen mellékhatással nem jár.

Székrekedés ellen

Emésztésserkentő hatása miatt remekül alkalmazható székrekedés esetén is. Ha rendszertelen életmódodból adóan gyakran küzdesz ezzel a problémával, kiváló választás számodra a csipkebogyótea és -lekvár.

Vese- és hólyagbántalmak

A csipkebogyó vízhajtó hatásának köszönhetően remekül alkalmazható vese-, illetve hólyagbántalmak esetén is. Mivel a növény gyulladáscsökkentő anyagokat is tartalmaz, segít legyőzni a különféle húgyúti fertőzéseket, továbbá a vesekőbetegség kiegészítő kezeléseként is ideális.

Hörghurut ellen

A csipkebogyó segít eltávolítani a szervezetben felgyülemlett méreganyagokat, valamint gyulladáscsökkentő hatással bír. Mindennek köszönhetően a csipkebogyótea segít a nátha, az influenza, a hörghurut, valamint a torokgyulladás kellemetlen tüneteinek enyhítésében.

Hogyan használjuk?

A felaprított szárított gyümölcsből készült tea reggel élénkítő hatású, nyáron hidegen alkalmas frissítőnek, télen pedig forrón felszolgálva fogyasztandó.

Ha a csipkebogyót frissen leszedjük és egy éjszakára beáztatjuk, akkor rengeteg C-vitamin oldódik ki a gyümölcsből, így igazi vitaminbomba.

Gyakran alkalmazták a népi gyógyászatban lázcsillapítóként, forró teaként mézzel ízesítve.

Közkedvelt még a csipkebogyóból készült lekvár, más néven hecsedli, bár elkészítése igen munkás, miután bogyóban lévő apró szőröktől csak szőrszitán való átnyomással szabadulhatunk meg. Étvágygerjesztő hatása van ennek a lekvárnak, amit nem csak kenyérre szoktak kenni, de palacsintát is megtöltenek vele.

Érdekesség

  • Egyes népek még likőrt, bort és pálinkát is készítenek belőle, a svédek pedig levesnek főzik meg.
  • A csipkebogyó tartalmazza a legtöbb C-vitamint az összes vad és kerti gyümölcs közül, sőt C-vitamin-tartalma tízszer nagyobb a citroménál.
  • A bibliában a csipkebokor Mózes elhivatását jelképezi. A középkorban a lángoló csipkebokrot Mária jelképének tekintették, aki érintetlenül lett Isten anyja, ezért a barokk művészetben az égő csipkebokor a szeplőtelen fogantatás jelképe.

Forrás: www.hazipatika.hu, www.femina.hu