fbpx

Már jól tudjuk, hogy ha nátha kínoz bennünket, akkor jöhet a C-vitamin, vádligörcs után pedig a magnézium. És vajon azzal tisztában vagyunk-e, mi mindent kell bevinni szervezetünkbe, ha már itt-ott sajognak ízületeink, mert nem olyan “olajozott” a gépezet?

Mi legyen a tablettában, ha az ízületeinket táplálnák?
MSM
Az MSM egy fontos kénvegyület, egészen pontosan a metil-szulfonil metán, mely nélkülözhetetlen az emberi szervezet anyagcsere-folyamataihoz és az enzimek, az antitestek, a kötőszövetek és a nyálkamembránok létrehozásához. Legnagyobb segítségünkre mégis az ízületi és izomfájdalmak, görcsök kezelésében lehet, hiszen a gyulladást okozó toxinok ki- és beáramlását segíti, ezzel pedig a gyulladások és fájdalmak okát szünteti meg.

Természetes állapotban a tej- és tejtermékekben ugyanúgy előfordul, mint a húsban, a tojásban vagy a friss zöldségekben, különösen a kelbimbóban, a fokhagymában, a káposztában és a hagymában. Emellett krémek és tabletták segítségével is bejuttathatjuk a szervezetünkbe. 

G mint glükozamin
Ahogy a neve is elárulja, a glükozamin glükózból és glutaminból, két aminosavból épül fel. Leginkább a tengeri állatok kitinpáncéljából állítják elő, de a rovarok páncélját alkotó kitin is rendkívül sok glükozamin-molekula összekapcsolódásával épül fel. 

A glükozamin a porcegészség szempontjából kulcsfontosságú, de nemcsak azért, mert képes lassítani, megállítani a porcpusztulást, hanem mert javítja az ízületi folyadék viszkozitási tulajdonságait, a kondroitin-szulfáttal együtt pedig a kollagén rostokat erősíti. A szervezet nem állítja elő, ezért muszáj pótolni: akár úgy, hogy rengeteg tengeri eredetű élelmiszert fogyasztunk, akár étrend-kiegészítők formájában. 

Kondroitin – a rugalmasság felelőse
A csontban, a bőrben, a szem szaruhártyáján, az érfalban és a porcban is megtalálható a kondroitin-szulfát, mely ez utóbbiban a vízmegkötésért, a rugalmasság megőrzéséért felelős. Ha a porcszövetek elkezdenek pusztulni, leépülni, akkor először e vegyület, s vele együtt a porcok víztartalma is csökkenni kezd. A kondroitin részt vesz a porcot bontó enzimek inaktiválásában, és az ízületekben növeli a hialuronsav szintjét. 

Legfőbb élelmiszereinkben sajnos nem fordul elő nagy mennyiségben, így csakis kiegészítők formájában juthatunk hozzá, melyek leggyakrabban marha-, sertés- és cápaporcból készülnek. Jó tudni, hogy a glükozaminnal egymást erősítik: a Jolly Jokernek is bátran nevezhető duó gyulladásgátlóként és a kopás lassítójaként elengedhetetlen az ízületi porckopásos megbetegedések kezelése esetén.

Mit szedjek, ha ízületi gondjaim vannak?
Hialuronsav: nem csak ráncok ellen Az ízületek természetes alkotóeleme a hiarulonsav, mely a porcszövet táplálásában kap kiemelt szerepet, és emellett az ízületi folyadékot is sűríti. A hialuronsav szó szerint kenőanyag az ízületekben, amolyan lökésgátló, mely a (sérült) porcot védi. Az újszülöttek kötőszövetében még rengeteg található belőle, de termelődése a húszas életévekben csökkenni kezd, ami nemcsak abban mutatkozik meg, hogy egyre lassabban és nehezebben mozgunk az évek múlásával, de hiányában megjelennek a ráncok is és pigmentzavarok lépnek fel. 

Természetesen a fentiek miatt a kozmetikai ipar is ugyanúgy felfedezte, mint a reumatológia, ez utóbbi pedig többféle formában is a gyógyítás szolgálatába állította. Az ízületbe (leggyakrabban a térdízületbe) például közvetlenül injekció formájában juttatható, méghozzá nátrium-hialuronát formájában, és így ez a természetes poliszacharid képes a fájdalmat csillapítani, illetve megakadályozza a további kopást. Adagolásával visszanyerhetjük mozgékonyságunkat, hiszen aktiválja a szervezet saját hialuronsav-termelését, sőt az ízületi merevséget is eredményesen “oldja”. Hatékonyságát dicséri, hogy az injekció beadását követően még jó néhány hónapig kevesebb gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító szerre lesz szüksége az érintetteknek. Akik nem szívesen választják az injekciót, azok számára elérhetőek a hialuronsavat tartalmazó étrend-kiegészítők is, melyek szintén hatékonynak bizonyulnak a különféle ízületi panaszok esetén. 

Kollagén – még egy nagyágyú
A testünkben igen nagy arányban található meg a rostos kötőszövet, a kollagén, ami egyszerre szilárdító és összetartó szerepet is betölt. Bőrünk mellett a kötőszövetek, az ízületek, az izmok, az inak, a porcok, a haj, a köröm és a létfontosságú szervek természetes összetevője is, a szervezetünkben levő fehérjéknek pedig mintegy 30-40 százalékát teszi ki. 

Kutatások bizonyították, hogy a szájon át bevitt kollagén képes felszívódni, majd a porcokban felgyülemleni, de akár a gél formájában is alkalmazható, és így elősegíthető a porcok, inak, izmok és a bőr regenerálódása. 

Vitaminok, ásványi anyagok
Porcproblémák, ízületi betegségek esetén arról sem szabad elfeledkezni, hogy a tünetek és panaszok mögött ugyanúgy szerepe lehet egy-egy vitamin- vagy ásványianyag-hiánynak is. Ilyenkor leginkább a folsav, a C-, a D-, a B6-, a B12- és az E-vitamin, illetve a kalcium, a magnézium, a cink és a szelén pótlására kell törekedni. Egyetlen “ízületes” sem lő mellé tehát akkor, ha a boltban gyakran kerül kosarába (otthon pedig az asztalára) tejtermék, brokkoli, káposzta, hüvelyesek, olajos magvak, teljes kiőrlésű gabonafélék, tengeri hal, zöldleveles zöldségek, a főzéshez pedig olíva-, a szója-, a dió- vagy a lenolajat használ, a margarinok közül pedig az olívaalapú termékeket részesíti előnyben.

forrás: www.hazipatika.com