fbpx

A reumatológiai betegségek rendkívül elterjedtek, a statisztikák szerint minden időpontban kb. a lakosság 10-15%-a szenved valamilyen mozgásszervi problémától. Leggyakrabban gerincpanaszok vagy különféle ízületi problémák miatt jelentkeznek az orvosnál.

Az ízületi fájdalmak három fő kategóriája

1. Egyszerű ízületi fájdalom (arthralgia):
Ilyenkor különösebb elváltozást nem lehet észlelni a fájdalmon kívül. Hátterében leggyakrabban sérülés vagy túlterhelés áll. De oka lehet pl. időjárás-változással kapcsolatos nyomáskülönbség, máshonnan az ízületbe sugárzó fájdalom is (pl. nyaki porckorong-probléma erős vállfájdalmat okozhat). Hiába jelentkezik egy konkrét ízület fájdalmassága, a hiba nem mindig az adott ízületben rejlik. Gyakran nem könnyű feladat ezért annak az eldöntése, hogy a fájdalom konkrétan honnan származik.

2. Porckopás okozta ízületi fájdalom (arthrosis):

Magyarországon kb. egymillió embert érint. A csontok felszínét borító porc kopásos megbetegedésben feltöredezik, egyenetlenné válik. Emiatt a mozgás fájdalmassá és nehézkessé válhat, illetve az ízület merevsége és deformálódása alakulhat ki. Az ízület előzetes sérülése, mozgásszegény életmód, az elhízás, az egyoldalú terhelés sokszor szerepel kiváltó tényezőként. Az ízületi kopásra jellemző a bemozgatási fájdalom. Ilyenkor hosszabb ülés, pihenés után az elinduláskor fájdalom jelentkezik, de néhány mozdulat után enyhül, azaz az ízület “bejáratódik”. A porckopás gyulladásos fázisában az ízület esetleg meg is duzzadhat az ízületi folyadék felhalmozódása miatt.

3. Gyulladás okozta ízületi fájdalom (arthritis):
Nyugalomban, pihenés alatt intenzív fájdalom jelentkezik és a fájdalom mozgatásra csökken. Jellemző még a duzzanat, az ízület melegsége, vörössége. Találkozhatunk izoláltan egy ízület gyulladásával (pl. ízületi fertőződés esetén), de gyakran több ízület egyidejű gyulladása alakul ki. Az utóbbiak során részletes kivizsgálás kell, mivel súlyos immunológiai, belgyógyászati vagy egyéb megbetegedésre derülhet fény. Ide tartozik pl. a köszvény illetve a sokízületi gyulladás (reumatoid arthritis).

Kezelés

Az ízületi fájdalom kezelése nem egységes. A fenti kategóriáknak megfelelően másképp alakul egy mechanikus jellegű, azaz kopásos probléma kezelése, mint egy gyulladásos betegségé.

A porckopás (arthrosis) kezelése
Fontos figyelembe venni, hogy hétköznapi nevével ellentétben nemcsak az ízületi porc, hanem az egész ízület károsodásáról van szó! Az ízületi kopásnál a porc és a közvetlenül alatta elhelyezkedő csontállomány elváltozásán kívül jóval többről van szó. Az ízületi tok, a szalagok, az ízületi belhártya, a csonthártya és az ízület környéki nyáktömlők egyaránt problémássá válhatnak. Ezért a kezelési lehetőségek tárháza is sokkal szélesebb körű, mintha csak a porckopást vennénk figyelembe.

Gyógyszeres kezelés:

  • Csak terhelés közben jelentkező fájdalom esetén törekedjünk a nem gyógyszeres eljárások, illetve külsőleg alkalmazható szerek használatára. Amennyiben ezek hatása nem elégséges, akkor az esetek döntő többségében az egyszerű fájdalomcsillapítók (például az acetilszalicilsav és a paracetamol) jól beválnak.
  • A porckopás gyulladásos fázisában- tehát már nyugalomban is jelentkező fájdalom kialakulása esetén- a gyulladáscsökkentők átmeneti (de nem folyamatos!) használata szükségessé válhat. Ezek közül többfajta készítmény vény nélkül is kapható. Célszerű hosszú felezési idejű készítményt választani, mely így kisebb dózis mellett, tartósabban biztosítja a fájdalommentességet.
  • Az ízületi folyadék pótlása; a hyaluronsavpótlás: Az ízületi merevség csökkentésére eredményesen alkalmazható módszer.
  • Lokálisan adott injekciók: a helyileg adott injekciók általában jól csillapítják a gyulladást.
  • “Porcépítő szerek”: segítik a porc regenerációját és anyagcseréjét.

5053_2Nem gyógyszeres kezelés:

A gyógyszeres kezelés mellett jelentős segítséget nyújthat a mozgás, a fizioterápia, a testsúlyrendezés, egyes étrend-kiegészítők. Az egyénileg kialakított mozgásterápia során a megfelelő izmok erősítése, a helyes testtartás kialakítása, az ízület túlfeszítésének megakadályozása kerül központba (lásd gyógytorna gyakorlatok). Emellett nem szabad elfeledkezni olyan egyszerű gyógymódokról sem, mint pl. a jegelés, melegpakolás vagy pl. az ízület átmeneti pihentetése. Meleg pakolást, borogatást elsősorban makacs, krónikus fájdalom, krónikus gyulladás esetén alkalmazzunk, mert célja a fájdalom enyhítése, az izomgörcs csökkentése. Jeges pakolást akut ízületi gyulladás, ínhüvelygyulladás, isiász okozta fájdalom, illetve gyulladás enyhítésére használjunk!
Súlyosabb esetekben ortopédsebészeti beavatkozásra is sor kerül.

Egyéb ízületi betegségek kezelése

  • Arthralgia, azaz az egyszerű ízületi fájdalom: megegyezik a porckopás nem gyógyszeres kezelésében feltüntetett módszerekkel. Döntő szerepe a mozgásnak van.
  • Ízületi gyulladások (arthritis): a kezelést megfelelő kivizsgálás előzi meg. Ennek segítségével a pontos kórképnek megfelelő speciális kezelés történik az általános gyulladáscsökkentő eljárások – pl. jegelés, nyugalomba helyezés, gyulladáscsökkentő szerek adása – mellett.
  • Bakteriális fertőződés esetén pl. elengedhetetlen az antibiotikumok adása.
  • Anyagcsere- vagy hormonális betegség következtében kialakult ízületi gyulladás során elsősorban a belgyógyászati alapbetegséget kell kezelni, mivel az ízületi probléma általában másodlagos. Pl. a köszvényes rohamok megelőzhetőek a magas húgysavszint rendezésével.
  • Az immunbetegségekhez társuló gyulladásoknál folyamatos gondozásra van szükség. A gyulladás aktuális szintjéhez igazodva a megfelelő terápia egyénileg változik. A gyulladáscsökkentő szerek mellett sokszor válik szükségessé az immunrendszer fokozott működését gátló szerek adása is, hogy az ízület, illetve más szervek maradandó károsodása kivédhető legyen.