A herpeszt a szervezet általában gyorsan legyőzi, de ha rosszul kezeljük, súlyosbíthatjuk a következményeket. A hólyagocskák felrepesztése, szétpattintása, kiszúrása tilos. Világszerte a herpesz az egyik legelterjedtebb vírus. A felnőttek többsége hordozza a kórokozót, mégis keveset tud a fertőzésről, a kezelésről és a megelőzésről. A német Focus magazin online kiadása Nikolaus Müller-Lantzsch professzor, a Saarlandi Egyetemi Klinika virológiai (víruskutató) intézetének igazgatója, a Német Virológiai Társaság elnöke segítségével adott eligazítást a kérdésben.
A tévhitek eloszlatása fontos a herpesz esetében, mert ha rosszul kezeljük a fájdalmat okozó ajakhólyagocskákat, akkor a problémák megsokasodhatnak, a fertőzés pedig továbbterjedhet az arcon, sőt akár még a szemet is megtámadhatja.
Kétféle vírus
A hólyagocskákat herpeszvírusok okozzák: a Herpes simplex vírus 1 a szájnál (HSV-1), a Herpes simplex vírus 2 pedig a nemi szerveknél fertőz (HSV-2). A herpesz kórokozóját a szervezet védelmi rendszere általában pár nap alatt legyőzi, és a fájdalmas jelenség eltűnik.
Ugyanakkor a herpesz vírusa abból a szempontból különleges, hogy a test nem tudja teljesen megsemmisíteni ezeket. Az első fertőzés után a vírusok egy része “láthatatlanná válik” az immunrendszerünk számára. Az idegdúcokba húzódnak vissza, burkukat levetve, a DNS-üket tartják meg. Ilyen inaktív állapotban élethossziglan fennmaradnak az idegdúcokban.
Alkalomadtán aztán aktivizálódnak: burkot képeznek maguk körül, és sokasodni kezdenek. Elhagyják az idegdúcokat, eljutnak a bőrig, és hólyagocskákat képeznek. Az immunrendszer addig küzd velük, amíg meg nem tizedeli őket, hogy aztán a “vert sereg” vissza ne húzódjon az idegdúcokba. Ezután kezdődik a körforgás elölről.
Miért az ajkakat támadja meg?
Az ajkak különlegesen érzékenyek. A bőrnek itt – eltérően más testtájaktól – nincsenek faggyú- és verejtékmirigyei, így nem működik a speciális öntisztító mechanizmusa. Az izzadsággal ugyanis a szervezet a káros anyagokat is kidobja magából.
Hogyan szabaduljunk meg a herpesztől?
Szintén problémát okoz, hogy az ajkak gyorsan kiszáradnak. Ez és a hiányzó öntisztulási képesség különösen fogékonnyá teszik az ajkakat a külső hatásokra és a betegségek kórokozóira. Ráadásul a herpeszvírusok számára az ajkak különlegesen kedvező körülményeket biztosítanak, így ideális szaporodási-kifejlődési hely számukra.
Mi váltja ki időről időre a herpeszt?
A szervezet védekezik a herpesz ellen, az első fertőzés, illetve a fertőzés kiújulása ellen egyaránt. Ám ha az immunrendszer nem elég erős, akkor a vírusoknak van esélyük. Minden, ami gyengíti az immunrendszert, a fertőzés (újra)bekövetkeztéhez vezethet. Fizikai és lelki stressz, azaz, szomorúság, düh , megfázás, túl intenzív sportolás, alkohol vagy negatív érzelmek egyaránt hozzájárulhatnak ehhez.
Az élelmiszerek egy része allergiát okozhat. Ilyen lehet például az eper, amely kiválthatja a herpesz megjelenését. De lehet ok a túl intenzív UV-sugárzás is: a tenger mellett nyaralók, vagy a magashegységekben túrázók, síelők a fokozott napsütés miatt tapasztalhatják ezt.
Mikor és hogyan fertőz?
A vírusok terjedését elsősorban a testi kontaktus segíti elő. Emberről emberre terjed a herpesz, elsősorban a csókolózás révén. Cseppfertőzés sem kizárt, tüsszentéssel és köhögéssel is terjedhetnek a herpeszvírusok.
Korábban úgy gondolták az orvosok, hogy a hólyagocskák csak akkor fertőznek, ha szétpattannak. Ilyenkor a kikerülő folyadék nagy mennyiségű kórokozót tartalmaz, ráadásul különlegesen aktív vírusokat. Ám az újabb kutatások bebizonyították, hogy a hólyagocskák minden stádiumban és állapotban fertőzőek. Ugyanakkor továbbra is igaz, hogy a hólyagocskákat szétrepeszteni veszélyes, csak éppen annak is vigyáznia kell, akinek “épek” a hólyagocskái. Ezért tartózkodnia kell lehetőség szerint mindenféle testi kontaktustól.
Vannak jobb hírek is – vagy annyira mégsem?
A herpeszvírusok burka rendkívül érzékeny, ezért levegőn viszonylag gyorsan elhalnak. Ennek ellenére például egy rosszul elmosogatott pohár miatt is bekerülhet a szervezetünkbe a herpesz kórokozója – persze csak ritkán okoz az efféle “indirekt” kontaktfertőzés problémát.
Ugyancsak túlélik a herpeszvírusok a 40 fokos mosást. Membránjuk (burkuk) sérül ugyan, és így nem annyira fertőzőek, de bizonyos kockázat még így is marad. Éppen ezért herpeszfertőzés idején a közös kéztörlők használata sem ajánlatos. (És 60 fokon érdemes mosni ezeket – tehetjük hozzá.) Poharak, evőeszközök, tányérok mosogatására is igaz ez. Természetesen egy üvegből sem kell inni ilyenkor.
Okozhat-e az ajakherpesz genitális herpeszt?
Az ajakherpeszt a HSV-1 vírus idézi elő. A ritkább HSV-2 okozza a nemi szervek hasonló fertőzéseit (Herpes genitalis). Ám a két vírus aránylag hasonló egymáshoz. Ezért lehetséges, hogy az ajakvírus orális szex közben, illetve a kéz miatt az intim testtájakon is megjelenjen. A szakértők szerint a Herpes genitalis az utóbbi években a szexuális szokások változása miatt terjed. Az orális szex ugyanis egyre gyakoribb. Aki biztosra akar menni, és partnerét sem akarja veszélyeztetni, az jobb, ha tartózkodik a szexualitás e formájától addig, amíg a hólyagocskák nem tűnnek el teljesen.
Hogyan kezeljük az ajakherpeszt?
Ha már érezzük a szájunk szélén a bizsergető és égető érzést, már akkor alkalmazhatjuk az antivirális (vírusellenes) hatóanyagú herpeszkrémeket. Ezek aciclovir vagy penciclovir hatóanyagot tartalmaznak. Ezzel a dolog rosszabbra fordulását megelőzhetjük, mégpedig minél korábbi stádiumban vesszük észre a vírus kitörésre készülését, annál jobb. Ilyenkor egyre nagyobb az esély, hogy a hólyagocskák meg sem jelennek, vagy ha mégis, akkor gyorsabban gyógyulnak, és nem terjednek.
Fontos, hogy vattapálcával vigyük fel a kenőcsöt, ne kézzel érintsük a hólyagocskákat . Ha mégis megérintettük őket, akkor forró vízzel és szappannal mossunk kezet, hogy ne okozzunk fertőzést.
Az antivirális kenőcsön kívül a méz és a cinkkenőcs is segíthet. Ezek egyrészt a bőr feszültségét csökkentik, ami a beteg bőr fájdalmát enyhíti. Másrészt némi baktériumellenes hatásuk is van, ami a gyógyulást segítheti. Ám a “házi”, “otthoni” gyógymódokat csak akkor alkalmazzuk, ha sikeresek. Ha nem enyhítik a panaszt, akkor nem érdemes velük tovább kísérletezni. Amúgy minden fertőtlenítő hatású szer alkalmas a kezelésre, így az alkohol is. Ez utóbbi a fertőzés terjedését akadályozhatja.
Segít-e, ha felszúrjuk a hólyagocskákat?
Semmi esetre sem szabad felszúrni, kiszúrni, felrepeszteni a hólyagocskákat. Így csak a fertőzés továbbterjedését segítjük elő. Nagy mennyiségű és erősen fertőző kórokozó van a hólyagocskákban. Ezek a bőrre és – a kéz által – más testrészekre is átkerülhetnek. Ráadásul a sebbe baktériumok is bejuthatnak, megnehezítve a gyógyulást, további fertőzéseket okozva.
Lehet-e a herpesz ellen védőoltást kapni?
Herpesz ellen nincs védőoltás. A megelőzésre akkor van esély, ha valaki tartózkodik a fertőzés forrásaitól és betartja az általános higiéniai szabályokat. Ez a kéz rendszeres és alapos mosásával kezdődik.
Ugyancsak segít, ha immunrendszerünket támogatjuk, mert akkor a herpeszvírusoknak alig van esélyük. Az egészséges életmód (sok alvás, egészséges táplálkozás, a dohányzás és az alkohol mellőzése, illetve ésszerű mennyiségre korlátozása) a megoldás, a stressz elkerülésével együtt.
forrás: www.hazipatika.com