fbpx

Gyógylikőr részeként, gyömbérsör formájában, húslevesek, páclevek, sütemények fűszereként mindenki találkozhatott már vele, de érdemes közelebbről is megismerni sokféle, jótékony hatását.

Ismerjük meg!

A gyömbér (Zingiber officinale) Indiából és a Dél-Kelet Ázsia trópusairól származik, ma már vadon nemigen fordul elő, viszont elterjedt kultúrnövény, számos országban (például Brazília, Ausztrália, India, Kína, Vietnam, Jamaica területén) termesztik a rendszertani rokonságba tartozó mintegy 85 faj valamelyikét. Évelő növény, a talajban kúszó, gumós, agancsszerűen elágazó gyöktörzsének (rizómájának) osztásával szaporítják. Neve a “szarv alakú” jelentésű “singabera” szanszkrit szóból származik.

A nagy földrajzi felfedezések idején, a XV-XVI. században ismerték meg Európában is. A hatóanyagokban gazdag gyöktörzséért termesztik, amelyet a virágzás után takarítanak be. Fűszerként ezt a részét használják, tisztítva és szárítva. Van, ahol meghámozva, másutt hámozatlanul aszalják meg. Az előbbi módszerrel készül a bengáliai fehér, utóbbival pedig a barbadosi fekete gyömbér. Íze kissé csípős, kesernyés, aromás. 

Miért jó?

Ettek már gyömbéres süteményt egy finoman ízesített marhahúsleves után, kóstolták már az angolok kedvelt gyömbérsörét? Ha csupán sokoldalú fűszerként szerzett volna érdemeket ez a furcsa alakú gyökér, akkor is figyelemreméltónak kellene tartanunk. Azonban a benne lévő illóolajok, hatóanyagok miatt ennél sokkal többet nyújthat, ha értő módon, jól és jókor használják: sokféle betegségben hozhat enyhülést, több kellemetlen testi tünetet hatékonyan csillapíthat, nem is beszélve arról, hogy évszázadok óta hatékony afrodiziákumnak tartják. A benne lévő ásványi anyagok közül kiemelkedik a magas káliumtartalma.

Megfázás ellen, fájdalmak csökkentésére

A gyömbér illóolajokban gazdag és tartalmazza az ún. gingerolt és a shogaolt (ezek adják a gyömbér sajátságosan illatos, csípős, kesernyés ízét). Ha a gyökeret hosszabb időn át tároljuk, lágy gingerol átváltozik csípős shogaollá. Az értékes anyagok legnagyobb része a növény héja alatt található, ezért csak egészen vékonyan célszerű hámozni. Az összetevők miatt a megfázásos betegségek kezelésére, valamint az immunrendszer erősítésére használják. Tudományosan azonban eddig még nem bizonyítható, hogy rendszeres fogyasztása révén a megfázás valóban megelőzhető-e. Úgy vélik azonban, hogy a gyömbérben lévő csípős anyag belülről felmelegíti a testet és elősegíti a vérkeringést, ennek köszönhetően a kórokozók nehezebben képesek megtelepedni a nyálkahártyán. Emellett a gyömbérnek antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása is van.

Ez vélhetően arra vezethető vissza, hogy a gyökérben lévő gingerol hasonló szerkezetű, mint az acetil-szalicilsav. Következésképpen a gingerol a szervezetben ugyanazon enzimeket gátolja, amelyeket a szalicilsav. Az első tudományos tanulmányok ezt látszanak igazolni. Gyömbérextraktumokat használnak többek között izomfájdalmak és reuma kezelésére. Különösen hatásos túlerőltetés következtében fellépő izomfájdalmak esetén, Kínában fejfájás kezelésére is használják.

Segít emésztési panaszok esetén

Aki gyakran szenved felfúvódástól és székrekedéstől, fogyasszon sok gyömbért. A növény serkenti az epetermelést és meggyorsítja a zsírlebontást, ezért különösen zsíros ételek fogyasztásakor ajánlott, étvágytalanság esetén pedig hatásos a gyömbértea fogyasztása

Utazási betegségnél

A gyömbér nemcsak emésztési problémáknál hatásos, hanem utazási betegség esetén is. Összetevői állítólag hozzájárulnak ahhoz, hogy csökkenjen az émelygést és a hányinger. Különösen hatásos repülőgépen, autóban, vagy vonaton történő utazáskor. Hajóutazásoknál kevésbé hatékony. Általánosan érvényes, hogy hosszabb utazáskor minden négy órában meg kell enni egy gyömbérdarabot.

Gyömbér a terhesség alatt

Terhesség alatt használata ételként vagy italként vitatott. Állítólag hányinger ellen ekkor is jót tesz egy csésze gyömbértea. Nagyobb mennyiségben történő fogyasztása biztonsági okokból inkább mellőzendő, mivel elősegítheti a koraszülést. A terhes nők mellett más csoportoknak is célszerű lemondani a gyömbér élvezetéről: ide tartoznak pl. az érzékeny gyomrú emberek, ugyanis a gyömbér fokozza a gyomorsavképződést. A magas vérnyomásban szenvedőknek vagy epekővel bajlódóknak sem ajánlott a gyömbér.

Fogyás gyömbérrel

A gyömbér fokozza az anyagcserét, ezért megkönnyíti a fogyást – ez az állítás tudományosan még nem bizonyított. Mindegy azonban hogy segít-e a fogyásban, mindenképpen egészséges. Fogyasszon ezért nyugodtan gyömbért, vagy készítsen egy csésze gyömbérteát. Ha eközben még a kilók is csökkennek, annál jobb.

Hogyan fogyasszuk?

Legtöbben fűszernövényként ismerik és használják, levesek, húsok, mártások, sütemények ízesítésére, de önállóan is fogyasztják, például főzve, illetve cukorral kandírozva édességként. Hipermarketekben illetve nagyobb zöldség-gyümölcs szakboltokban nemcsak szárított, hanem friss gyömbért is lehet vásárolni. Ez hűtőben hetekig eláll. Felhasználáskor vékony szeletekre kell vágni, esetleg lereszelni, de úgy, hogy ne vesszen kárba az ilyenkor kicsorduló leve sem. Jó tudni, hogy puhítja a húst, így ha a páclébe reszelünk belőle, omlósabb lesz a sült hússzelet.

Sört és likőrt készítenek belőle ipari méretekben is, de házi gyógylikőr is készülhet belőle a népi gyógyászat receptje szerint. Ilyenkor pálinkába gyömbérreszeléket áztatnak, és ezt a gyógyitalt általános roboráló-, gyomorfertőtlenítő, gyomorerősítő szerként ajánlják. A belőle főzött sör csak nevében rokona a sörnek, valójában alkoholmentes ital. 

Recept: gyömbértea

Megfázás esetén mindig ajánlott sokat inni. Különösen hatásos a friss gyömbértea, mivel a gyömbér immunerősítő és fertőtlenítő hatása bizonyított.

A gyömbértea előkészítése: tegyen két evőkanál frissen reszelt gyömbért egy tálba. Adjon hozzá egy liter vizet és főzze fel 10 percig. Szűrje le, ezt követően a teát és ízesítse mézzel, vagy citromlével.

Érdekességek

A gyömbérgyökeret Konfuciusz is nagyra értékelte, állítólag ő maga is minden nap fogyasztott belőle. Európában először Marco Polo említette meg, majd a középkor évszázadaiban számos gyógyító leírta különböző alkalmazásait. A világ számos pontján, Nepáltól a Karib-tengeri szigetvilágig ismerik és használják, légúti és emésztőszervi megbetegedések, ízületi gyulladások, mérgezések, hasmenés ellen. 

Forrás: natursziget.hu, hazipatika.hu