fbpx

Az édességeket mindenki szereti, de van, aki számára ez igazi kiváltság. A cukorbetegeknek nagyon kell figyelniük arra, hogy mit esznek, mert egy délutáni fagyi vagy süti miatt gyorsan felmehet a vércukorszintjük. De azért nekik sem kell teljesen lemondaniuk az édességekről.

Csokoládét és süteményt persze csak mértékkel szabad enniük, mivel ezek a szénhidrátok erős vércukorszint-ingadozást idéznek elő. De akkor mégis miket ehetnek? A Gesundheit.deösszegyűjtött kilenc olyan finomságot, amit bűntudat nélkül fogyaszthatnak a cukorbetegek is.
1. Málna, áfonya és társaik. Egyes gyümölcsök ugyan nagyon megemelik a vércukorszintet, de a bogyók kivételt képeznek, mert kevés szénhidrátot tartalmaznak, így alacsony glikémiás terheléstjelentenek.

2. Teljes kiőrlésű keksz. A teljes kiőrlésű gabonák sok rostot tartalmaznak, ez pedig jótékony hatással van a szervezet vércukor- és vérzsír szintjére. A cukorbetegeknek ezért különösen figyelniük kell a rostbevitelre. Tévézéshez például inkább ezt rágcsáljunk.

3. Chips – a sütőből. Nem kell lemondanunk a kedvenc esti sorozatunkhoz elnassolt chipsről sem, de sokkal egészségesebb, ha magunknak készítjük el. Hámozott burgonyát vágjunk szeletekre, szórjuk tepsibe, tegyünk rá olívaolajat, majd ízesítsük sóval, borssal, esetleg curryvel vagy chilivel, majd 100 fokon süssük ropogósra. Mehet a filmnézés.

4. Házi készítésű csokikrém – mogyorókrém helyett. Egy csomag krémsajthoz adjunk 1-2 evőkanál cukrozatlan kakaóport, és adjunk hozzá néhány csepp édesítőszert. Máris kész a csokikrém, amely kiváltja a mézet vagy a lekvárt is. Még jobb, ha alacsony kalóriaszintű krémsajtot vásárol hozzá.

5. Fahéjas krémtúró, mint desszert. A boltban vásárolható joghurtok, vagy túrós desszertek gyakran tartalmaznak sok cukrot, ezért jobb, ha az ilyen finomságokat otthon készítjük el magunknak. Vegyünk egy csomag túrót, amit egy kis szódavízzel keverjünk krémesre, tegyünk hozzá egy csipet fahéjat, és ízlés szerint édesítsük természetes édesítőszerrel. A fahéj egyébként is pozitív hatással van a vércukorszintre.
6. Jéghideg élvezet. Fagyasztott joghurtból és pépesített gyümölcsből a cukorbetegek házi készítésű fagylaltot is készíthetnek. Tetszőleges gyümölcsből készítsünk pürét, ezt keverjük össze a joghurttal, és adjunk hozzá édesítőszert, amennyit szeretnénk. Az így elkészült fagyit legalább három órán át tegyük a mélyhűtőbe, fél óránként kevergessük meg, amíg krémes nem lesz. Ha elkészült, ízesíthetjük zabpehellyel vagy dióval.

7. Frissítő üdítő. Hosszú távon nem könnyű állandóan vizet inni, az ember változatosságra vágyik. A megoldás: a házi készítésű jeges mentatea! Öntsünk fel forró vízzel friss mentát és néhány szelet gyömbért, hagyjuk kihűlni, és adjunk hozzá egy kis lime-ot. Ezután töltsük üvegbe és tegyük a hűtőbe. Egészségünkre!

8. Forró csoki helyett chai tea. Ez egy indiai fekete fűszeres tea. Megbolondíthatjuk egy kis tejhabbal vagy fahéjjal, az így kapott meleg ital pedig nem növeli a vércukorszintet. Arra figyeljünk, hogy ne használjunk instant porokat, vagy kész keverékeket, amelyek gyakran sok cukrot tartalmaznak.

9. Szendvics almaborral. Az alkoholos italok általában cukorban gazdagok, sok kalóriát tartalmaznak, és növelik a hipoglikémia (alacsony vércukorszint) kockázatát az inzulinos cukorbetegek számára. Az almabor viszont nagyon kevés alkoholt tartalmaz, így mértékkel a cukorbetegek is fogyaszthatják. De a biztonság kedvéért azért együnk meg hozzá egy teljes kiőrlésű kenyérből készült szendvicset.

A jótékony “bűnözésnek” persze ára van, ezt azonban egy kis sporttal kompenzálhatjuk, mert az izmoknak mozgásra van szüksége, így csökken a vércukorszint is. Ez persze nem váltja ki, hogy a cukorbetegek továbbra is figyeljenek az étrendjükre, melyet a háziorvosukkal is egyeztessenek.