Az ekcémák általában elhúzódó, vissza-visszatérő megbetegedések. A kiváltó ok tisztázása és a kezelés hosszadalmas. A kellemetlenségek a pácienseket türelmetlenné és orvosával szemben bizalmatlanná tehetik.
A szakemberek véleménye eltérő az ekcéma (ekzema, eczema) és bőrgyulladás (dermatítisz, dermatitis) fogalmának használatát illetően. Európában a legtöbben a hólyagképződéssel járó dermatitist nevezik ekcémának, míg egyesek csak az elhúzódó, krónikus bőrgyulladást tartják annak.
A helyzetet bonyolítja, hogy a köznyelvben még szélesebb betegségcsoportra használják az ekcéma elnevezést. A tág értelmezés szerint az atópiás bőrgyulladás és a kontakt bőrgyulladás is felfogható egyfajta ekcémaként.
Bárhogy is nevezzük, a bőr felszínes gyulladásos folyamataiban közös, hogy mindegyikben megfigyelhető a bőr vizenyője (ödémája). Az ekcémák járhatnak bőrpírral, kis kiemelkedő göbökkel, növekvő, majd szétpukkanó hólyagocskákkal, duzzanattal, nedvedzéssel,pörkképződéssel, majd hámlással, és viszketéssel. A krónikusan fennálló ekcéma által érintett bőrfelület az állandó hámlás és pörkképződés, valamint a vakarás és dörzsölés miatt utcakőszerűen megvastagszik (úgynevezett lichenifikáció).
Diszhidrotikus ekcéma
A diszhidrotikus ekcéma (dyshidrosis, pompholix) a kéz és láb ekcéma formája. Tenyéren, talpon és az ujjak egymás felé néző felszínén megjelenő apró, víztiszta hólyagok, és gyulladás jellemzi. Gyakori a másodlagos bakteriális felülfertőzöttség, mely nyirokérgyulladás útján az egész szervezetet érintheti. Nehéz meggyógyítani, hosszú tünetmentes periódusok után is visszatérhet. Lehet egyéb bőrgyulladás (pl. atópiás ekcéma) részjelensége. A stressz szerepet játszhat a kiújulásában.
Kezelésében borogatás, kortikoszteroid tartalmú krémek és kenőcsök, illetve – bakteriális vagy gombás érintettség esetén – antibiotikumok és gombaellenes szerek jönnek szóba.
Szeborreás ekcéma
A szeborreás ekcéma (seborrhoeás dermatitis) Csecsemőkori formája általában hat hónaposnál fiatalabb csecsemőkben fordul elő, nem különíthető el egyértelműen az atópiás bőrgyulladástól. A fejbőrön sárgás, zsíros tapintatú felrakódás (“koszmó”) keletkezik, alatta piros kiütések jelentkeznek, melyek az arcra, ritkán a törzsre is ráterjedhetnek. Legtöbbször kezelés nélkül is elmúlik, legkésőbb a nyolcadik hónapra.
Célszerű a felrakódásokat leválasztani karbamid tartalmú samponok, testápolók segítségével. Használatosak továbbá bőrnyugtató és a bőr kiszáradását megelőző krémek is.
Felnőttkori formájának enyhébb eseteiben a hajas fejbőr korpás hámlása az egyetlen tünet. Kifejezettebb formáját a fejbőr viszketése, gyulladása kíséri, az arcon pedig bőrpír jelentkezhet.
A kezelés célja felpuhítani és leválasztani a korpás hámpikkelyeket, megnyugtatni az irritált hajas fejbőrt és megelőzni a hajas fejbőr kiszáradását. Sokszor elegendő valamely “korpásodás elleni” sampon használata, azonban ha a tünetek nem múlnak, kérjük ki bőrgyógyász vagy kozmetológus tanácsát.
Nummularis (mikróbás) ekcéma
A betegségre a kerek (érmeszerű), gyulladt, élénkvörös, hámló bőrelváltozások jellemezőek, melyeken gyakori a hólyagocska. Kínzó viszketés kíséri. Idős korban és szárazbőrű egyéneknél gyakoribb, elsősorban a végtagokon alakul ki. Gyakori a hámfosztott területeken egyes baktériumok megtelepedése.
Javasolt a hámpörkök eltávolítása borogatással (csapvíz, kamillatea, fertőtlenítő oldat). Ezután a baktériumok vegetációit kell eltávolítani antibakteriális kezeléssel, melyet a bőrgyulladást megszüntető kortikoszteroid tartalmú krémekkel, kenőcsökkel egészítenek ki.
A bőr kiszáradását meg kell előzni, ezért az elváltozások speciális kezelése mellett a bőr hidratálása is ajánlott.
Vénás eredetű ekcéma
Az ún. vénás eredetű ekcéma (stasis ekcéma, stasis dermatitis) krónikus vénás elégtelenség talaján kialakuló ekcémaforma, így az alsó végtagon visszértágulatok, pigmentáció, bőrmegvastagodás jelei láthatók. A lábszáron, a bokák körül a bőr élénkvörössé és hámfosztottá válik, melyek felülfertőződnek. A vénás eredetű ekcéma gyakran lábszárfekély bevezető betegsége.
Kezelésében a vénás keringés javítását kell elsősorban elérni (kompressziós kötések, láb mozgatása, felpolcolása). A felülfertőződés megszüntetésére és megelőzésére fertőtlenítő borogatás, a gyulladás csökkentésére helyi kortikoszteroidok jótékony hatásúak.
Kiszáradás miatti ekcéma
Az életkor előrehaladtával a faggyúmirigyek működése csökken, ezért idős korban gyakori tünet a bőr szárazsága. Ez vezet a kiszáradás miatti ekcémához (exsiccatiós dermatitis, asteatoticus ekcéma). A száraz bőr viszket, amit az illető fokozott tisztálkodással, esetleg szárító készítmények (pl. hintőpor) használatával próbálhat ellensúlyozni.
A viszkető bőr vakarása apró horzsolásokhoz, hámhiányokhoz vezet, melyek felülfertőződve tovább rontják az állapotot. Nem ritka, hogy a viszkető folyamatra “tévesen” helyileg kortikoszteroid tartalmú készítményt alkalmaznak, ami súlyosbítja a bőr szárazságát, rontja a bőr regenerációs képességét, és fogékonnyá teszi a bakteriális fertőzésekre.
Jellemző esetben a bőr száraz, repedezett, lemezekben hámlik és a bőrfelszínt hámfosztott területek tarkítják.
A kezelés célja a bőr megfelelő zsírtartalmának biztosítása krémek, kenőcsök segítségével. Kerülendőek a bőrt szárító szappanok és borogatások, továbbá ülőfürdő helyett zuhanyozás javasolt. Hintőpor, rázókeverék használata nem ajánlott.
Kezelése
A bőrtünetek helyi kezelésére gondolva általában valami krémre, kenőcsre gondolunk, de ez nem feltétlenül van így. A beteg természetesen mindig egyszerű és hatékony gyógymódot szeretne. Van-e ilyen az ekcéma esetében?
A bőrápolás feladata, hogy megelőzze a bőr kiszáradását. Egyrészt azáltal, hogy speciális védőréteget képezve megakadályozza a meglévő nedvességtartalom elpárolgását, másrészt visszapótolja a bőr természetes vízmegkötő és antibakteriális védelmét biztosító anyagokat. Az eredeti faggyút zsírszerű anyagok pótolják, ugyancsak beváltak a laktát-tartalmú és húgysavat (ureát) tartalmazó krémek.
A gyulladásgátlás célja a bőr sérüléseinek, pusztulásának megakadályozása a betegség fellángolásának időszakában. Az ötvenes évektől kezdve éppen ezért az ekcémák kezelésének alapját a szteroid-készítmények adták, amelyeket elsősorban helyileg, kenőcsök formájában alkalmaztak. A bőr immunsejtjeire hatva gyorsan csökkentik a gyulladást, de mellékhatásként bőrsorvadás, száj körüli bőrgyulladás, a bőr festékképzésében jelentkező zavarok (fehér foltok a bőrön), striák, hajszálér-tágulatok stb. jelentkezhetnek. Ezért a kezelőorvosok gyulladáscsökkentésre csak időszakosan, a legszükségesebb alkalmakkor használják őket, és számos kiegészítő kezeléssel igyekeznek a szteroid-használatot a minimálisra csökkenteni. Még a legóvatosabb használatuk mellett is előfordulhat, hogy a kezelés abbahagyása után az ekcéma azonnal fellángol (ún. “visszacsapó” hatás [rebound effect – angol]). A fellángolások alkalmával adott szteroidok a többszöri használat folyamán egyre kevésbé tudják megfelelően kezelni a tüneteket, ezért mindig egy erősebb hatású készítmény adásával lehet csak elérni az ismételt javulást. Mindemellet jelenleg a szteroidok alkalmazása jelenti az atópiás dermatitisz legelterjedtebb, megbízható kezelési módját, mert a tüneteket gyorsan és hatékonyan kezelik rövid távon.
Forrás: webbeteg.hu, hazipatika.hu