Az álombogyó (Withania somnifera) onnan kapta az elnevezését, hogy alvást elősegítő és relaxáló hatásokkal bír. A növény megtalálható Indiában, ahol a száraz területeken fordul elő leggyakrabban, de találkozhatunk vele Dél-Európában, Nyugat Afrikában és a Közel-Kelet nyugati területein is. Az álombogyó egyéb elnevezései: ájurvédikus ginszeng, farkascseresznye vagy indiai ginszeng.
Ez a burgonyafélék családjába tartozó trópusi bokor akár a 2 méteres magasságot is elérheti. A növény ágait szürkés szőr borítja, a levelei pedig tojásdad alakúak, virágai zöldes-sárga színekben pompáznak, termései pedig aprók, vörösek és fényesek. Indiában az álombogyó leveleit a kisebb rovarok elriasztására használják.
Indiában már ősidők óta alkalmazza az ájurvédikus gyógyászatot az álombogyót. Használják afrodiziákumként, de antibiotikus hatását is elismerik. A gyógynövényben lévő hatóanyagok – alkaloidok, cisztein, kálium-nitrát, keményítő, rutin, szacharóz, sztearinsav és kolin – miatt alkalmazzák még magas vérnyomásra, vizelethajtásra, idegrendszer nyugtatásra, étvágyjavításra és anyagcsere-fokozásra is.
A gyógyászatban a bokor leveleit és gyökereit lehet felhasználni. A gyógynövény valóban nyugtató és altató hatással rendelkezik, de idős, lábadozó betegeknek is javasolható a fogyasztása, mivel segít a felépülésben és a szervezet megerősödésében.
Az álombogyó az immunrendszert is megerősíti és fokozza a szervezet ellenálló képességét. Mivel rengeteg vasat is tartalmaz, ezért vérszegénység kezelésére is alkalmas.
Az álombogyóval kapcsolatban kutatásokat is végeztek. A vizsgálatok arra mutatnak rá, hogy az álombogyó csökkenteni képes a szervezetben kialakuló gyulladásokat, de a rákos sejtek további növekedését is meggátolja. Az álombogyót lehet használni reumás panaszok enyhítésére is.
Az álombogyót patikákban lehet kapni kapszula és tea formájában. A teakészítés menete: tegyen egy-két teáskanálnyi gyógynövényt egy csészébe, majd forrázza le két deciliternyi vízzel. Hagyja állni 10 percig, majd szűrje le és fogyassza egészséggel. Naponta két csészével igyon meg belőle, ha állandó fáradtság és reumatikus panaszok gyötrik. Ezekre a panaszokra a gyógynövényből készült tinktúra is beválhat. Keverje el egy pohár vízben a tájékoztatón leírt mennyiséget, majd igya meg a pohár tartalmát.
Áldott állapotban lévő hölgyeknek és szoptatós kismamáknak nem javasolt a fogyasztása, illetve azoknak sem, akik valamilyen szorongásoldót vagy altatószert használnak, mivel befolyásolhatja, felerősítheti e szerek hatását.
forrás: gyogyszernelkul.com