fbpx

A ráncokat lehet szeretni és nem szeretni, viszont előbb-utóbb mindenki arcán nyomot hagynak az évek. Mit kell tennünk azért, hogy minél tovább megőrizhessünk fiatalos külsőnket – azaz, pont olyan idősnek látszódjunk, mint ahány évesnek érezzük magunkat!

A bőr öregedése elkerülhetetlen biológiai folyamat, ennek megállításáért – a tudomány mai állása szerint – nem nagyon tehetünk semmit. Az öregedést azonban le lehet lassítani, és a bőr fiatalságát sokáig meg lehet őrizni. Ehhez azonban érdemes betartani néhány alapszabályt.

Amire nem tudunk hatni, és amire igen

A szervezet belső öregedésére nem tudunk hatni. Ez mindenkinél bekövetkező, elkerülhetetlen folyamat, melynek gyorsaságát, intenzitását többek között a génjeink határozzák meg. Ha tehát szeretnénk mindent megtenni, hogy az arcunk sokáig fiatal maradjon, nézzük meg a szüleinket, nagyszüleinket: az, hogy ők milyen gyorsan öregednek, mennyire ráncosak, segíthet előrejelezni, hogy a saját bőrünk milyen állapotban lesz húsz, harminc év múlva.

A külső hatások miatt bekövetkezett öregedésért, ráncosodásértazonban már mi magunk és az életmódunk a felelős. Bizonyos környezeti tényezők felgyorsíthatják, mások pedig inkább lelassítják a bőr állapotában bekövetkező változásokat.

Az idő előtti öregedésben nagy szerepe van a napfénynek, a táplálkozásnak, a dohányzásnak, a testmozgásnak, sőt még annak is, hogy milyen pózban alszunk. A közhelyesnek számító jó tanácsokat a bőrünk érdekében is érdemes betartani: az egészséges életmód, a cigarettáról való leszokás, a fényvédő krémek rendszeres használata sokat segíthet abban, hogy az arcunk fiatalságát minél tovább megőrizzük.

Ismerjük meg a ráncainkat!

Ahhoz, hogy a ráncokkal hatékonyan fel tudjuk venni a harcot, ismernünk kell azok “természetét” is. A szakemberek statikus és dinamikus ráncosodást különböztetnek meg. Az első az idő múlása miatt kialakuló bőrproblémákra utal: az öregedés miatt a bőr elveszíti feszességét, egyre alacsonyabb lesz a kollagéntartalma, szárazabbá és érzékenyebbé válhat.

Ez – a gravitáció hatásaival együtt – a bőr megereszkedését, az arc kontúrjainak “elmosódottabbá” válását okozza. Emiatt lehet, hogy az idősebbek nyakán lévő bőr laza, a fülcimpájuk hosszabb és a szemhéjuk is megereszkedik. A dinamikus ráncok a mimika miatt alakulnak ki. A bőr ugyanis követi az apró arcmozgató izmokat, azaz ahogy az arcuk mozog, például beszéd közben, a bőr is mozog vele. Egy idő után, ahogy a bőr veszít a feszességéből, már nem tud úgy “visszaugrani” a helyére, amikor elsimulnak az izmok. Ilyen ráncok alakulhatnak ki például a szem és a száj körül.

A statikus ráncok ellen hatékonyak lehetnek az olyan krémek, melyek a bőr kollagénszintjét emelik: azaz amelyek az egész arcra hatnak. A dinamikus ráncok ellen a helyi készítmények (például a szemránckrémek) a hatásosabbak. Ez utóbbi ránctípus megelőzésére fejlesztették ki az izmokat ellazító botox-injekciókat is.

A leghatékonyabb fegyverek a ráncok ellen

Szinte megszámlálhatatlanul sok ránctalanító és öregedés elleni készítmény kapható az üzletekben, és egyáltalán nem egyszerű közülük választani. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az ígéretek jó része csak reklámfogás, mint ahogy azzal is, hogy nagyon ritka az olyan krém, mely az összes problémánkat néhány napi használat után, egy csapásra megszünteti.

Válasszunk ki inkább egy-két olyan bőrproblémát, melyek a legjobban aggasztanak minket, és elsősorban ezekre koncentráljunk. Ezek lehetnek az apróbb ráncok, a májfoltok, az időskori mitesszerek vagy éppen a kipirosodás. Alaposan tanulmányozzuk át a termék leírását, és keressünk olyan aktív, bizonyított hatású anyagokat, mint a hialuronsav vagy a kollagén.

Azt azonban tartsuk szem előtt, hogy az idősödő bőr szárazabb, érzékenyebb és sérülékenyebb, mint korábban volt. Ráadásul egy jó hidratáló segít a bőr megjelenését is javítani: teltebbé, selymesebbé és feszesebbé teszi.

Szintén kiemelt fontosságú a fényvédő krém: ezt még idősebb korban sem szabad elhagyni! A napfény ugyanis folyamatosan öregíti a bőrünket, és a májfoltok megjelenéséért is felelős.

forrás: www.hazipatika.com