fbpx

A tartósan fennálló székrekedés rendkívül meg tudja keseríteni az érintettek mindennapjait. Érdemes tehát tisztában lenni azzal, milyen ételeket vethetünk be a megelőzésre és a kezelésre szükség esetén.

Zabpehely

A zabpehelyben található rostok segítik az emésztést, sőt, még a szívnek is jót tesznek. Ha hetente 3-4 alkalommal zabkását reggelizünk, jó eséllyel nem adódnak majd nehézségeink a wc-n ülve. Reggelire szintén jó választás, ha olyan gabonapelyhet fogyasztunk, amely adagonként legalább 5 gramm rostot tartalmaz.

Víz

Ahhoz, hogy a székletürítés rendszeres legyen, nagyon fontos a rendszeres és megfelelő folyadékbevitel. A szorulást gyakran dehidratáltság okozza. Napi két-három liter víz elfogyasztása támogatja a bélmozgásokat is, továbbá nem hagyja túlságosan megkeményedni a székletet.

Teljes kiőrlésű pékáru

A fehér lisztből készült kenyeret, tésztát, péksüteményeket mindenképpen érdemes felváltaniteljes kiőrlésű lisztből készültekre. Több bennük a vitamin, az antioxidáns, a rost, és sokkal jobban segítik az emésztést. A fehér lisztes termékek túlzásba vitt fogyasztása székrekedést okozhat.

Eper

A szamócának igen magas a rosttartalma, ráadásul kevés benne a kalória. Emellett az érett banán is nagyon jó rostforrás.

Mandula

Nemcsak egészséges zsiradékok, hanem rostok is bőven találhatók a mandulában: két marékkal bármikor bátran elfogyaszthatunk, ami az emésztésnek is jót tesz. Többet viszont ne együnk belőle naponta, mert nagyon magas a kalóriatartalma.

Brokkoli

Magas rosttartalma mellett sok vitamin és ásványi anyag is van benne, kalória viszont alig. A székrekedésre hajlamosaknak érdemes minél több zöldséget és gyümölcsöt fogyasztaniuk.

Lenmag

Szintén magas a rosttartalma, ráadásul a turmixoktól a kenyerekig sok mindenbe belekeverhető. Sok benne az omega-3 zsírsav is.

Aszalt szilva

Az aszalt szilva és a szilvalé is remek székrekedés ellen, az ezekben található szorbitol ugyanis enyhe hashajtónak számít.